שיעור ציור

יואב נעימי היה ממקימי הישוב צפניה. מגיל קטן אהב לצייר, שעות היה יושב עם דפים וצבע ומצייר כיד הדמיון הטובה עליו… יום אחד החליט להגשים חלומו, לממש כישוריו נסע הוא אל צייר אֻמָּן וביקש שילמדו לצייר. טבין ותקילין שילם יואב לָאֻמָּן והלה לימדו לצייר. יואב ישב ועמל/על עצמו לא חמל. כל סוגי המשטחים/בדים, עצים וקנבסים קשיחים במבחר הגוונים הקיימים/משי, שמן ואפילו פחמים.

ויהי היום, יואב הרגיש שהוא יודע ובטוח בעצמו. שאל יואב את מלמדו הָאֻמָּן כיצד ידעו אנשי הישוב כי מימש הוא כחותיו ונעשה צייר חשוב. יעץ לו הָאֻמָּן שיצייר ציור גדול ויתלה אותו על קיר העץ בכניסה לישוב וישאיר מקום לתגובות.

כך עשה יואב השקיע וצייר ציור נוף מרהיב השאיר את שמו על דף ועט מחובר וביקש בזו הלשון: 'זהו ציורי הראשון אשמח שתכתבו לי מה דעתכם'. חזר יואב למחרת היום והדף מלא עד אפס מקום, הערות על גווני השמים, הערות על גלי המים… חסר טבע, ופה לא מספיק מודגש, ויואב… בדעתו ממש ממש נחלש.

חזר לביתו ובעצת אשתו צייר ציור נוסף בסגנון אחר, וגם אותו תלה מהר. ביקש שירשמו חַוַּת דעת משהו קטן, והדף הלבן… השחיר מהערות כמובן – הכוכבים לא מספיק זוהרים והעלים די מיותרים, הדשא לא מודגש והגוון קודר ממש. ויואב… לבו כאב.

כך חזר הדבר בשלישית עד שסבתא רבתא יעצה לו אישית, הפעם תצייר ציור נוסף אך ניסוח אחר תרשום על הדף: 'ציירתי ציור השארתי צבעים גם כן, אם יש למישהו הערה, יוכל בשמחה לתקן'. ומאז יום ועוד יום עובר והדף הלבן נשאר חִוֵּר, אף אחד לא העז לגעת בצבעים לעשות שום שינויים ושום ביצועים.

מסרים חשובים לכם אִמהות יקרות, קראו נא והתמלאו בתובנות…

א. אם עשית דבר ואת בטוחה שהוא טוב ומוצלח, תגובות הזולת לא מעניינות בהכרח, העיקר שזה רצון הבורא יתברך. אומר הרב ישראל אברג'ל בשיעוריו: 'הנחישות והבטחון העצמי הם פרי האמת, מי שהולך עם האמת לא חושש ונלחץ מתגובות הזולת'.

ב. מה למילים הרסניות ודוקרניות בתוך פה קדוש?! מה לחיישנים שקולטים חסרונות בתוך עינינו. מסביר המוהרא"ש זצוק"ל, שדיבור טוב זה דיבור שלוקחים מהדעת. דיבור טוב זה דיבור של חיזוקים, שבחים ומילים טובות, דיבור טוב זה דיבור שמרומם את רוחו של הזולת.

ג. מי שלא לוקח אחריות על דיבוריו, גם אינו לוקח אחריות על מעשיו, וממילא אין לו שום רעיון לבצע, לקדם.

בטוחני בלי להכירכן קוראות נכבדות כי אינכן כדוגמת אנשי אותו ישוב, אך להנחיל לדור הבא זה מאוד מאוד חשוב. דיבורים טובים בכל מצב ותחום, ראיית המואר, הטוב והיפה. לראות שחור… אמא מרשה רק בכוס קפה.

בהצלחה!